Brumbalová smrt

31. května 2007 v 18:20 | Grelová Veronika

Harry Potter- Brumbálova smrt

Pořád nemůžete uvěřit smrti Vaší oblíbené postavy? Přečetli jste všemožné důkazy o tom, že to, co se stalo není pravda?
Podívejte se na tohle velmi komplexní vysvětlení veškerých sporných otázek kolem situace na Astronomické věži...

Brumbál mrtev? Mnoho fanoušků Harryho Pottera tušilo, že se to před koncem série stane, ale asi málokdo předpokládal, že by se to stalo tak brzo, nebo ne?
Mnozí si budou myslet, že tohle je jen zbožné přání, další, že je to ignorace, ale zvažte možnost, že Brumbál nemusel zemřít. Určitě jsou tu nějaké nejasnosti kolem jeho smrti. Pojďme si tu scénu probrat kousek po kousku.

Jakmile přistáli na věži, Harry si pospíšil k točitému schodišti a jakmile zaslechl kroky, poslechl Brumbálův rozkaz, aby se ztratil a schoval se pod neviditelný plášť. Brumbál, zjevně přesvědčený, že by Harry "hrdinsky" zasáhl, ho zmrazí, aby předešel tomu, že by se Harry dostal do nebezpečné situace. To úplně neodpovídá normálnímu chování Brumbála tak, jak ho známe. Brumbál Harrymu často poskytuje příležitost konat. V jeho prvním ročníku, například, zcela jasně dovolí, aby se Harry postavil Voldemortovi. V podstatě násilně chránit Harryho před činy vůbec Brumbálově povaze neodpovídá.
O tomhle by se dalo debatovat, ale předpokládám, že kouzelník tak mocný, jako je Brumbál, by dokázal Harryho zase rozmrazit, když zjistil, že je Malfoy sám. Je samozřejmě možné, že by to bez své hůlky nedokázal. Pokud ale předpokládáme, že byl schopen Harryho uvolnit, vybral si tedy možnost ne. Proč?
Odpověď na tuto otázku otevírá spekulativní diskusi, která je nicméně možná.

Víme několik věcí Voldemortovi. Zaprvé, bojí se jednoho kouzelníka: Brumbála. Zadruhé, je dobře vybaven na to, aby mohl pracovat v utajení. Zatřetí, Voldemort zjevně vyhrává válku, to je fakt, který se dozvíte po přečtení přebalu. Víme také, že Brumbál není hlupák, ani když je velmi fyzicky slabý. Ví, že něco se musí stát, aby se změnil stav, v jakém válka je. Voldemort musí být vtažen do otevřeného působení, což se nemůže stát do doby, než Voldemort uvěří, že nemá žádnou opozici (Brumbál). Cítím jistotu v tom, že Brumbál by dal přednost předstírání vlastní smrti, než aby zemřel pro to, aby dosáhl tohoto cíle, a tak se zdá zcela možné, že si tuto možnost vybral.
Samozřejmě, že bezpečnost by byla naprosto nezbytná k dosažení lži jako je tato, tudíž jen ten, kdo by uměl zachovat tajemství by se o tom mohl dozvědět. Brumbál a Snape jsou oba mistry v Nitrobraně -- Harry naopak. Takže Brumbál by Harrymu nemohl prozradit co plánuje ze strachu, že by Harry tajemství, i když možná nechtěně, prozradil.

Vím, že se mi zdálo zvláštní, že to byl Severus Snape, koho chtěl Brumbál vidět. Vlastně Brumbál požádal Harryho, aby "vzbudil Severa", podivná žádost, když uvážíme, že Bradavice se přímo hemžily členy Fénixova Řádu, Tonks, McGonagall, Billem, nebo Hagridem, kteří by byli udělali cokoli, aby Brumbála ochránili. Ne, je to Snape, koho hledá, protože ví, že přišel čas, aby se dal jejich plán do pohybu.

Vy se ale určitě ptáte, jak by asi Brumbál mohl žít?
Viděli jsme, jak ho Snape zasáhl Smrtící kletbou. Ah, ale vzpomeňte si na něco, co říkal falešný profesor Moody. Připusťme, že byl Smrtijedem v přestrojení, ale myslím, že mluvil pravdu, když říkal, "Avada Kedavra je kletba, která za sebou musí mít mocnou magii -- kdybyste si teď všichni vzali své hůlky a ukázali na mě s těmi slovy, pochybuji, že by se mi spustila třeba jen krev z nosu."
Bellatrix Lestrange tohle dokonce potvrdí ve Fénixově Řádu, když řekne, "Nikdy jsi ještě nepoužil Kletbu, která se nepromíjí, že, chlapče? Musíš je myslet vážně, Pottere! Musíš doopravdy chtít způsobit bolest."
Samozřejmě, mluví o kletbě Cruciatus, ale vypadá to, že se to vztahuje na všechny Kletby, které se nepromíjí. Rowling zdůraznila to slovo, aby poukázala na jeho důležitost. Takže tohle znamená, že pokud je Snape opravdu na Brumbálově straně, mohlo by to znamenat, že možná použil Kletbu, ale nemyslel ji vážně, a tudíž Brumbála nezabil.
Ti z vás, kdo četli Famfrpál v průběhu věků vědí, že kouzelníci ještě nevymysleli způsob jak létat "bez pomoci". Jak by mohl Brumbál přežít pád z Astronomické věže? Fawkes, fénix, by se mohl v tomhle případě velmi hodit. V podstatě je přesně tím, co Brumbál potřebuje. Dokáže přenášet velká břemena, je schopen se objevit kdekoli v záblesku ohně, léčivé slzy, které uzdraví zraněného Brumbála dřív, než dorazí ostatní. Předpokládám, že ho Fawkes zachytil při pádu dolů a vyléčil jeho zranění.

A teď několik možností, co se mohlo přihodit potom.
Zaprvé, zvažme to, co víme o Brumbálovi.
Před tím, než se stal ředitelem, byl učitelem přeměňování, ale přesto jsme ho zatím neviděli dělat něco, co by se dalo považovat za pokročilé Přeměňování. Například McGonagall je velmi schopná jako zvěromág, ale jediné, kdy jsme viděli takhle kouzlit Brumbála, byla ta jeho pohodlná křesílka. myslím, že můžeme předpokládat, že Brumbál má nějakou úžasnou schopnost v Přeměňování, kterou jsme zatím neviděli.
Když se nad tímhle zamyslíme, je docela možné, že Brumbál byl schopen přeměnit něco na zemi, například kámen, aby vypadal jako mrtvá verze jeho samého. Naneštěstí víme, že neměl svou hůlku, ale mějte na paměti, že jeho pravděpodobný komplic, Snape, byl první, kdo se dostal z budovy a pravděpodobně byl venku mnohem dříve než se Harrymu podařilo uniknout z bitvy. Myslím, že Snape mohl mít spoustu času na to, aby Brumbálovi poskytl funkční hůlku.

Nebo mohl Brumbál doopravdy na krátkou chvíli předstírat, že je mrtvý. Doušek živé smrti, o kterém se zmiňoval Snape už dávno, a Slimejš na něj znovu narazil v HBP, vás okamžitě napadne jako důkaz toho, že čarodějové musí být schopni používat lektvary nebo magii k tomu, aby předstírali smrt. Pokud Brumbál doopravdy předstíral smrt, je myslím možné, že Hagrid o tom věděl. Je to pro to, že by tu musel být někdo, kdo těla vyměnil, zaměnil Brumbálovo stále žijící tělo za mrtvé.
Všimněte si, že Hagrid byl tím, kdo přenášel Brumbálovo tělo:
"Já..už je to hotovo, profesorko," zavzlykal. "Odnesl jsem ho."

Vlastně tu bylo jedno mrtvé tělo, které bylo mohlo být vyměněno za Brumbála.
"A jeden Smrtijed je mrtvý, zasáhla ho Smrtící kletba toho blondýna, který se oháněl na všechny strany."
Troufám si tvrdit, že by si nikdo nevšiml zmizení těla mrtvého Smrtijeda, což by poskytlo perfektní krytí pro výměnu za Brumbála.
Teď rychle k pohřbu.
Je to zase Hagrid, kdo nese Brumbálovo tělo k Bílé hrobce. Brumbálův obličej je zakryt purpurovým sametem. Slovy Rowling, zahalené tělo je to, "jak Harry věděl, Brumbálovo tělo."
Brumbálův obličej není vidět, stejně tak mohli pohřbívat pytel písku a nikdo by nic nepoznal.

Abychom to shrnuli, tady je to, co se mohlo stát:
Brumbál věděl, že bude muset zemřít, aby se Voldemort přestal schovávat.
Brumbál, Snape a možná Hagrid se zapojili do plánu jak zinscenovat, že Snape zavraždil Brumbála.
Brumbál věděl, že se bude muset začít skrývat a tak cítil jako nutnost začít dávat Harrymu po celý rok hodiny.
Brumbál a Snape nevěděli přesně, kdy Malfoy spustí svou akci, a proto zřejmě Snape vyslýchal Malfoye tak často, ale zřejmě se dohodli, že vykonají svůj plán, když u toho bude Malfoy, aby uspokojili přání Voldemorta. Jakmile se vrátil z výpravy pro Horcrux, Brumbál uviděl Znamení Zla a okamžitě věděl, že nastal čas, proto chtěl najít Snapea.

Brumbál nechtěl, aby Harry udělal něco pošetile statečného, co by mohlo celý plán zmařit, jen kvůli jeho neznalosti, a tak ho zmrazil. Jakmile přišel Malfoy, Brumbál věděl, že ho musí zdržet do doby, než dorazí Snape, a tak debatoval o genialitě Malfoyova plánu -- něco, co dělají rádi všichni zloduši.
Snape, když zaslechl, že se Brumbál vrátil, a že tedy nastal čas k naplnění jejich plánu, vtrhl na věž. Očividně nečekal takový dav (dva Smrtijedi a Šedohřbet), a tak si Snape uvědomil, že musí jednat tak rychle, aby nikdo nevycítil Malfoyovu slabost a spěšně Brumbála zabil.

Snape vyslal slabou verzi Smrtící kletby, která Brumbála zvedla do vzduchu a přehodila ho přes okraj věže (mějte pořád na paměti, že úmysl má v magii velkou roli, vzpomeňte si na Soubojnický klub. když Snape použil Expelliarmus, jednoduché odzbrojovací kouzlo, které Lockharta úplně smetlo).
Pokud se tohohle držíme, Fawkes, který určitě vycítil, že ho Brumbál potřebuje, (vzpomeňte si, jak byl Fawkes v Tajemné komnatě přivolán díky Harryho loajalitě Brumbálovi a ve Fénixově řádu, jak Fawkes bojoval pop Brumbálově boku) přiletěl, aby zachytil padajícího Brumbála. Na zemi, pokud to bylo potřeba, mohl Fawkes vyléčit Brumbála a možná mu dokonce našel hůlku, když už teď ne věži nikdo nebyl.
Pak Brumbál buď předstíral smrt, anebo něco Přeměnil, aby to vypadalo jako jeho mrtvé tělo. Hagrid by pak tělo vyměnil za mrtvého Smrtijeda, který skončil pohřben v Bílé Hrobce.
Cílem tohoto plánu, jak už jsme řekli dříve, by bylo vzbuzení přehnané sebedůvěry ve Voldemortovi. Harry by nikdy nemohl Voldemorta zničit, kdyby ho ani nemohl najít, takže vytáhnout Voldemorta na veřejnost je klíčem k vítězství ve válce.
Předložený scénář se může zdát poněkud komplexní, ale po příběhu s Obracečem času si myslím, že můžeme JK Rowling přiznat schopnost vytvořit a poradit si i s velmi obtížnými schématy.

Konečně, všechno tohle se zdá být trochu moc na to, aby se tomu dalo uvěřit, porovnejte Brumbálovu smrt se smrtí Siria. Myslím, že se díváme na přesný opak.
Harry ze začátku nevěřil, že by mohl být Sirius mrtvý, ale na druhou stranu okamžitě uvěřil, že Brumbál je. Sirius vypadal silný, než zemřel, kdežto Brumbál byl očividně velmi slabý. Sirius rychle zmizel (mnoho z nás si ani na první pohled neuvědomilo co se stalo), zatímco Brumbálova smrt a a události, jež k ní vedli zabraly několik stran. Siriova smrt byla tajemstvím, Brumbálova se stala až příliš veřejnou. A nakonec, Sirova smrt byla opravdová, kdežto Brumbálova... asi ne.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zuzana Zuzana | 18. listopadu 2007 v 17:38 | Reagovat

Noo zní to všechno fantasticky, kdyby to mohla být pravda..!! Ale také se tam psalo, že.... jakmile Brumbál přeletěl cimbuří, Harry se zase mohl hýbat... a také se tam píše, že kletba, kterou kouzelník vyslal přestane fungovat, jakmile kouzelník zemře...!! Jak tedy mohla ta kletba přestat fungovat, když Brumbál nezemřel, ale jen předstíral svoji smrt??? To také proto Harry okamžitě uvěřil, že je Brumbál mrtvý..!!???

2 weja weja | 21. února 2008 v 18:48 | Reagovat

či ja vím:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama